LNK2H562MSEHBN
Nichicon
Prodotto No:
LNK2H562MSEHBN
Descrizione:
CAP ALUM 5600UF 20% 500V SCREW
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 7.598" (193.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 500 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency 19 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency 26.6 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 5600 µF