LNT1C104MSEB
Nichicon
Prodotto No:
LNT1C104MSEB
Produttore:
Nichicon
Descrizione:
CAP ALUM 100000UF 20% 16V SCREW
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.055" (103.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 9.6 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LNT
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 14.4 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 100000 µF