LNT1C474MSEN
Nichicon
Prodotto No:
LNT1C474MSEN
Descrizione:
CAP ALUM 470000UF 20% 16V SCREW
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.630" (143.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 22.1 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency 33.15 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 470000 µF