LNT2G472MSEG
Nichicon
Prodotto No:
LNT2G472MSEG
Descrizione:
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 6.811" (173.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 20.7 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency 28.98 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 4700 µF