LNUN7472MSEHBN
Nichicon
Prodotto No:
LNUN7472MSEHBN
Descrizione:
CAP ALUM 4700UF 20% 525V SCREW
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 7.402" (188.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 525 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency 15.2 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency 21.28 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 4700 µF