LP561M200H3P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Prodotto No:
LP561M200H3P3
Descrizione:
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 200 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.31 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 440mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series LP
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.834 A @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 560 µF