LPPB091NGCN-RC
Sullins Connector Solutions
Prodotto No:
LPPB091NGCN-RC
Descrizione:
CONN HDR 9POS 0.05 GOLD PCB R/A
Guida per l'utente
Insulation Height 0.087" (2.20mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Current Rating (Amps) 1A
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Sullins Connector Solutions
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 9
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post Flash
Contact Shape Square
Series -
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color -
Contact Length - Post 0.091" (2.30mm)