LPW152M2AN40V-W
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Prodotto No:
LPW152M2AN40V-W
Descrizione:
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.575" (40.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.38 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 276mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series LPW
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.856 A @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1500 µF