LQR2G562MSEHBB
Nichicon
Prodotto No:
LQR2G562MSEHBB
Produttore:
Nichicon
Descrizione:
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.236" (133.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency 21.4 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LQR
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 29.96 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 5600 µF