Casa / Limit Switches / LS0851504F125C2A
minImg
LS0851504F125C2A
E-Switch
Prodotto No:
LS0851504F125C2A
Produttore:
E-Switch
Descrizione:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V
Guida per l'utente
Operating Position 0.748" (19.0mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Release Force 40gf
Ingress Protection -
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Lever, Simulated Roller
Current Rating (Amps) 15A (AC)
Circuit SPDT
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Product Status Active
Series LS
Switch Function On-Mom
Operating Force 125gf
Overtravel -
Voltage Rating - AC 125 V
Electrical Life 50,000 Cycles
Mfr E-Switch
Pretravel 0.205" (5.2mm)