LT1109ACN8-12#PBF
Linear Technology
Prodotto No:
LT1109ACN8-12#PBF
Produttore:
Linear Technology
Pacchetto:
8-PDIP
Batch:
Scheda tecnica:
Descrizione:
MICROPOWER DC-TO-DC CONVERTER AD
Guida per l'utente
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 9V
Output Type Fixed
Current - Output 2A (Switch)
Output Configuration Positive
Topology Boost
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 8-PDIP
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2V
Series -
Function Step-Up
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Frequency - Switching 120kHz
Mfr Linear Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V