LT3021ES8-1.8#TRPBF
Analog Devices Inc.
Prodotto No:
LT3021ES8-1.8#TRPBF
Pacchetto:
8-SO
Descrizione:
IC REG LINEAR 1.8V 500MA 8SOIC
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 250 µA
Voltage - Input (Max) 10V
PSRR 56dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 10 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 8-SO
Control Features Enable
Series -
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Analog Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.285V @ 500mA