M20-7833542
Harwin Inc.
Prodotto No:
M20-7833542
Produttore:
Harwin Inc.
Descrizione:
CONN RCPT 70POS 0.1 GOLD PCB
Guida per l'utente
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 1000V
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Receptacle
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications General Purpose, Industrial, Telecommunications
Number of Positions 70
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series M20
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 11.04mm, 12.63mm