M22-2542405
Harwin Inc.
Prodotto No:
M22-2542405
Produttore:
Harwin Inc.
Descrizione:
CONN HEADER R/A 48POS 2MM
Guida per l'utente
Insulation Height 0.157" (4.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 2A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header, Cuttable
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.138" (3.50mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 48
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series M22
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post -
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.094" (2.40mm)