M50-3550742
Harwin Inc.
Prodotto No:
M50-3550742
Descrizione:
CONN HEADER VERT 14POS 1.27MM
Guida per l'utente
Insulation Height 0.325" (8.25mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps) 1.75A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features Keying Slot
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.120" (3.05mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 14
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 100.0µin (2.54µm)
Contact Shape Square
Series Archer M50
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.107" (2.71mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 11.6mm
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Package Tube
Overall Contact Length 0.351" (8.92mm)