M50-3612042R
Harwin Inc.
Prodotto No:
M50-3612042R
Descrizione:
CONN HEADER SMD 40POS 1.27MM
In magazzino : 692
Minimo: 1 Multipli: 1
Qty
Prezzo unitario
Prezzo Ext
  • 1
Non è il prezzo che vuoi? Invia RdO ora e ti contatteremo al più presto.
Guida per l'utente
Insulation Height 0.039" (1.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250V
Contact Finish Thickness - Mating 1.00µin (0.025µm)
Current Rating (Amps) 1A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features Board Guide, Pick and Place
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.118" (3.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 40
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post 80.0µin (2.03µm)
Contact Shape Square
Series Archer M50
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)