M52-5110445
Harwin Inc.
Prodotto No:
M52-5110445
Descrizione:
CONN RCPT 8POS 0.05 GOLD PCB
Guida per l'utente
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 1A
Contact Type Forked
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Features -
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications General Purpose, Medical, Telecommunications
Number of Positions 8
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Rectangular
Series Archer M52
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post -
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.110" (2.79mm)