M52-5152245
Harwin Inc.
Prodotto No:
M52-5152245
Descrizione:
CONN RCPT 44POS 0.05 GOLD SMD
Guida per l'utente
Insulation Height 0.224" (5.69mm)
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 1A
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Features -
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications General Purpose, Medical, Telecommunications
Number of Positions 44
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series Archer M52
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post -
Insulation Color Black
Contact Length - Post -
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 8.5mm, 9.77mm