M80-4220842
Harwin Inc.
Prodotto No:
M80-4220842
Produttore:
Harwin Inc.
Descrizione:
CONN 8POS FEMALE DIL VERT SMD
Guida per l'utente
Insulation Height 0.220" (5.60mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 120V
Contact Finish Thickness - Mating 12.0µin (0.30µm)
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Beryllium Copper
Connector Type Receptacle
Style Board to Board or Cable
Features Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange, Polarizing Key
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications Automotive, General Purpose, Military
Number of Positions 8
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Screw Lock
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 137.8µin (3.50µm)
Contact Shape Circular
Series Datamate J-Tek
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post -
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 7.8mm, 8.05mm