M80-4T11805FD
Harwin Inc.
Prodotto No:
M80-4T11805FD
Descrizione:
CONN DATAMATE FEMALE
Guida per l'utente
Insulation Height 0.205" (5.20mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 800V
Contact Finish Thickness - Mating 12.0µin (0.30µm)
Current Rating (Amps) 2.2A
Contact Type Female Socket
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Beryllium Copper
Connector Type Receptacle
Style Board to Board or Cable
Features Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange, Polarizing Key
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications Automotive, General Purpose, Military
Number of Positions 18
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Screw Lock
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 10.0µin (0.25µm)
Contact Shape Circular
Series Datamate J-Tek
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 7.3mm, 7.55mm