M80-5212022
Harwin Inc.
Prodotto No:
M80-5212022
Descrizione:
CONN HEADER VERT 20POS 2MM
Guida per l'utente
Insulation Height 0.220" (5.60mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 120V
Contact Finish Thickness - Mating 29.5µin (0.75µm)
Current Rating (Amps) 2.2A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features Keying Slot, Mating Flange
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 20
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 118.1µin (3.00µm)
Contact Shape Circular
Series Datamate J-Tek
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin-Lead
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.173" (4.40mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 7.3mm, 7.7mm, 9.75mm, 10.75mm, 13.35mm, 14.75mm