M80-5421842
Harwin Inc.
Prodotto No:
M80-5421842
Descrizione:
CONN HEADER SMD R/A 18POS 2MM
Guida per l'utente
Insulation Height 0.218" (5.55mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 800V
Contact Finish Thickness - Mating 29.5µin (0.75µm)
Current Rating (Amps) 2.2A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features Keying Slot, Mating Flange, Mounting Flange, Mounting Hardware
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 18
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Fastening Type Threaded
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 118.1µin (3.00µm)
Contact Shape Circular
Series Datamate J-Tek
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)