M80-7712022
Harwin Inc.
Prodotto No:
M80-7712022
Descrizione:
DATAMATE L-TEK DIL MALE HORIZONT
Guida per l'utente
Insulation Height 0.235" (5.97mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 120V
Contact Finish Thickness - Mating 29.5µin (0.75µm)
Current Rating (Amps) 2.2A per Contact
Contact Type Male Pin
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features Strain Relief Clips
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 20
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Latch Lock
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 118.1µin (3.00µm)
Contact Shape Circular
Series Datamate L-Tek
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin-Lead
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.177" (4.50mm)