M80-8661205
Harwin Inc.
Prodotto No:
M80-8661205
Descrizione:
CONN HEADER R/A 12POS 2MM
Guida per l'utente
Insulation Height 0.235" (5.97mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 120V
Contact Finish Thickness - Mating 29.5µin (0.75µm)
Current Rating (Amps) 2.2A
Contact Type Male Pin
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features Strain Relief Clips
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 12
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Latch Lock
Insulation Material Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Circular
Series Datamate L-Tek
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post -
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)