MAX762CPA+
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Prodotto No:
MAX762CPA+
Pacchetto:
8-PDIP
Descrizione:
IC REG BOOST ADJ/15V 1.5A 8DIP
Guida per l'utente
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 16.5V
Output Type Adjustable (Fixed)
Current - Output 1.5A (Switch)
Output Configuration Positive
Topology Boost
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) 16.5V
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 8-PDIP
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2V
Series -
Function Step-Up
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Frequency - Switching 300kHz
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V (15V)