MAX8860EUA33+TG035
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Prodotto No:
MAX8860EUA33+TG035
Pacchetto:
8-uMAX/uSOP
Descrizione:
IC REG LIN POS ADJ 300MA 8UMAX
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 270 µA
PSRR -
Voltage - Input (Max) 6.5V
Output Type Adjustable (Fixed)
Number of Regulators 1
Current - Output 300mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) 6.5V
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 8-uMAX/uSOP
Control Features Enable, Fault Output
Series -
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.25V (3.3V)
Voltage Dropout (Max) 0.155V @ 300mA (Typ)