MCF52210CVM66
NXP USA Inc.
Prodotto No:
MCF52210CVM66
Pacchetto:
81-MAPBGA (10x10)
Descrizione:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 81MAPBGA
Core Processor Coldfire V2
Speed 66MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 16K x 8
Number of I/O 55
Peripherals DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 81-MAPBGA (10x10)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series MCF5221x
Package / Case 81-LBGA
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr NXP USA Inc.
Connectivity I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Data Converters A/D 8x12b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V