Casa / Microprocessors / MCIMX6L2EVN10ACR
minImg
MCIMX6L2EVN10ACR
NXP USA Inc.
Prodotto No:
MCIMX6L2EVN10ACR
Produttore:
NXP USA Inc.
Pacchetto:
432-MAPBGA (13x13)
Descrizione:
IC MPU I.MX6SL 1.0GHZ 432MAPBGA
Guida per l'utente
Display & Interface Controllers Keypad, LCD
Core Processor ARM® Cortex®-A9
Speed 1.0GHz
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
USB USB 2.0 + PHY (3)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 432-MAPBGA (13x13)
Series i.MX6SL
Package / Case 432-TFBGA
Additional Interfaces AC97, I²C, I²S, MMC/SD/SDIO, SPI, SSI, UART
Ethernet 10/100Mbps (1)
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Mfr NXP USA Inc.
RAM Controllers LPDDR2, LVDDR3, DDR3
Voltage - I/O 1.2V, 1.8V, 3.0V