Casa / Microprocessors / MCIMX6S8DVM10AB
minImg
MCIMX6S8DVM10AB
NXP USA Inc.
Prodotto No:
MCIMX6S8DVM10AB
Produttore:
NXP USA Inc.
Pacchetto:
624-MAPBGA (21x21)
Descrizione:
IC MPU I.MX6S 1.0GHZ 624MAPBGA
Guida per l'utente
Display & Interface Controllers Keypad, LCD
Core Processor ARM® Cortex®-A9
Speed 1.0GHz
Operating Temperature 0°C ~ 95°C (TJ)
USB USB 2.0 + PHY (4)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package 624-MAPBGA (21x21)
Series i.MX6S
Package / Case 624-LFBGA
Additional Interfaces CAN, I²C, I²S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART
Ethernet 10/100/1000Mbps (1)
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Mfr NXP USA Inc.
RAM Controllers LPDDR2, LVDDR3, DDR3
Voltage - I/O 1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V