MDF7-11S-2.54DSA
Hirose Electric Co Ltd
Prodotto No:
MDF7-11S-2.54DSA
Descrizione:
CONN RCPT 11POS 0.1 TIN PCB
Guida per l'utente
Insulation Height 0.197" (5.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250VAC
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Receptacle, Bottom Entry
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 11
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series MDF7
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)