MDP16EER3110B
E-Switch
Prodotto No:
MDP16EER3110B
Produttore:
E-Switch
Descrizione:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Guida per l'utente
Illumination Type, Color LED, Blue
Operating Temperature -25°C ~ 55°C
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Round, Button, Flush
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 8A (AC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 50,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series MDP-16
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V