MHBS355200KJSD
Nichicon
Prodotto No:
MHBS355200KJSD
Produttore:
Nichicon
Descrizione:
CAP FILM 20UF 10% 575VDC RADIAL
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 1.575" (40.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 5 mOhms
Ratings -
Series MHBS
Voltage Rating - DC 575V
Package / Case Radial - 4 Leads
Voltage Rating - AC -
Mfr Nichicon
Capacitance 20 µF