Casa / LED Drivers / MIC2287-24YML-TR
minImg
MIC2287-24YML-TR
Microchip Technology
Prodotto No:
MIC2287-24YML-TR
Pacchetto:
8-MLF® (2x2)
Descrizione:
IC LED DRVR RGLTR PWM 750MA 8MLF
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Applications Backlight, Camera Flash
Voltage - Supply (Min) 2.5V
Topology Step-Up (Boost)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 8-MLF® (2x2)
Internal Switch(s) Yes
Number of Outputs 1
Series -
Type DC DC Regulator
Package / Case 8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF®
Voltage - Supply (Max) 10V
Voltage - Output 24V
Mfr Microchip Technology
Frequency 1.2MHz
Dimming Analog, PWM
Package Tape & Reel (TR)
Current - Output / Channel 750mA (Switch)