MIC2876-5.5YMT-TR
Microchip Technology
Prodotto No:
MIC2876-5.5YMT-TR
Pacchetto:
8-TDFN (2x2)
Descrizione:
IC REG BOOST 5.5V 3.8A 8TDFN
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Current - Output 3.8A (Switch)
Output Configuration Positive
Topology Boost
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 8-TDFN (2x2)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.5V
Series -
Function Step-Up
Package / Case 8-UFDFN Exposed Pad
Frequency - Switching 2MHz
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 5.5V