MIC29201-12WT
Microchip Technology
Prodotto No:
MIC29201-12WT
Pacchetto:
TO-220-5
Descrizione:
IC REG LINEAR 12V 400MA TO220-5
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 300 µA
Voltage - Input (Max) 26V
PSRR -
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 400mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 12 mA
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package TO-220-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case TO-220-5
Protection Features Load Dump, Over Current, Reverse Polarity
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage Dropout (Max) 0.75V @ 400mA