MIC2940A-3.3WU-TR
Microchip Technology
Prodotto No:
MIC2940A-3.3WU-TR
Pacchetto:
TO-263-3
Descrizione:
IC REG LINEAR 3.3V 1.25A TO263-3
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 500 µA
Voltage - Input (Max) 26V
Number of Regulators 1
Current - Output 1.25A
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 70 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package TO-263-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 1.25A