MIC37110-1.8YS-TR
Microchip Technology
Prodotto No:
MIC37110-1.8YS-TR
Pacchetto:
SOT-223-3
Descrizione:
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT223-3
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 500 µA
PSRR -
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-223-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 1A