MIC37501-1.8WR-TR
Microchip Technology
Prodotto No:
MIC37501-1.8WR-TR
Pacchetto:
S-PAK-7
Descrizione:
IC REG LINEAR 1.8V 5A SPAK-7
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
PSRR -
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 5A
Product Status Active
Supplier Device Package S-PAK-7
Control Features Enable
Series -
Package / Case SPak-7 (7 leads + Tab)
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 5A