MIC5207-3.3YZ TR
Microchip Technology
Prodotto No:
MIC5207-3.3YZ TR
Pacchetto:
TO-92-3
Descrizione:
IC REG LINEAR 3.3V 180MA TO92-3
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 170 µA
Voltage - Input (Max) 16V
PSRR -
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 180mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 3 µA
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-92-3
Control Features Enable
Series -
Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 150mA