MIC5237-3.3YU-TR
Microchip Technology
Prodotto No:
MIC5237-3.3YU-TR
Pacchetto:
TO-263-3
Descrizione:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO263-3
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
PSRR 75dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) 16V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package TO-263-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 500mA