MIC5301-2.5YMT-TR
Microchip Technology
Prodotto No:
MIC5301-2.5YMT-TR
Pacchetto:
6-TMLF® (1.6x1.6)
Descrizione:
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 6TMLF
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 120 µA
PSRR 75dB ~ 50dB (1kHz ~ 20kHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Product Status Active
Supplier Device Package 6-TMLF® (1.6x1.6)
Control Features Enable
Series -
Package / Case 6-UFDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 0.1V @ 150mA