MKL36Z256VLL4
Nexperia USA Inc.
Prodotto No:
MKL36Z256VLL4
Produttore:
Nexperia USA Inc.
Pacchetto:
100-LQFP (14x14)
Descrizione:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Guida per l'utente
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor ARM® Cortex®-M0+
Speed 48MHz
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 32K x 8
Number of I/O 84
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 100-LQFP (14x14)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series Kinetis KL3
Package / Case 100-LQFP
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr Nexperia USA Inc.
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Data Converters A/D - 16bit; D/A - 12bit
Package Bulk
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.71V ~ 3.6V