Casa / Film Capacitors / MKP2D041001N00JSSD
minImg
MKP2D041001N00JSSD
WIMA
Prodotto No:
MKP2D041001N00JSSD
Produttore:
WIMA
Descrizione:
MKP 2 1.0 F 100 VDC 11X16X7.2 PC
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.283" L x 0.433" W (7.20mm x 11.00mm)
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series MKP 2
Voltage Rating - DC 100V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 63V
Mfr WIMA
Capacitance 1 µF