Casa / Film Capacitors / MKP385510160JPP2T0
minImg
MKP385510160JPP2T0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Prodotto No:
MKP385510160JPP2T0
Descrizione:
CAP FILM 1UF 5% 1.6KVDC RADIAL
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 1.732" (44.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.654" L x 0.945" W (42.00mm x 24.00mm)
Series MKP385
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 550V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 1 µF