Casa / Film Capacitors / MKP385616016JPP2T0
minImg
MKP385616016JPP2T0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Prodotto No:
MKP385616016JPP2T0
Descrizione:
CAP FILM 16UF 5% 160VDC RADIAL
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 1.398" (35.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.693" L x 0.728" W (43.00mm x 18.50mm)
Series MKP385
Voltage Rating - DC 160V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 110V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 16 µF