Casa / Film Capacitors / MKS2D031001A00JSSD
minImg
MKS2D031001A00JSSD
WIMA
Prodotto No:
MKS2D031001A00JSSD
Produttore:
WIMA
Descrizione:
MKS 2 0.1 F 100 VDC 2.5X6.5X7.2
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series MKS 2
Voltage Rating - DC 100V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 63V
Mfr WIMA
Capacitance 0.1 µF