MLPS521M300EH0C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Prodotto No:
MLPS521M300EH0C
Descrizione:
CAP ALUM 520UF 20% 300V RAD TH
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.520" (64.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.000" (25.40mm)
Voltage - Rated 300 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.810" L x 0.600" W (45.97mm x 15.24mm)
Ripple Current @ Low Frequency 990 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 262mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series MLPS
Package / Case Radial
Ripple Current @ High Frequency 1.63 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 520 µF