MLS102M150EB1C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Prodotto No:
MLS102M150EB1C
Descrizione:
CAP ALUM 1000UF 20% 150V FLATPCK
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.000" (25.40mm)
Voltage - Rated 150 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Ripple Current @ Low Frequency 8.1 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 158mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series MLS
Package / Case FlatPack
Ripple Current @ High Frequency 10.1 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1000 µF