MLS221M250EK1D
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Prodotto No:
MLS221M250EK1D
Descrizione:
CAP ALUM 220UF 20% 250V FLATPACK
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.000" (25.40mm)
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Ripple Current @ Low Frequency 4.1 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 597mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series MLS
Package / Case FlatPack, Tabbed
Ripple Current @ High Frequency 5.1 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 220 µF