MLSG141M250JK0C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Prodotto No:
MLSG141M250JK0C
Descrizione:
CAP ALUM 140UF 20% 250V FLATPACK
Guida per l'utente
Polarization Bi-Polar
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.500" L x 1.000" W (38.10mm x 25.40mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.9 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.2Ohm @ 120Hz
Ratings -
Series Slimpack™- MLSG
Package / Case FlatPack
Ripple Current @ High Frequency 2.2 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 140 µF